Miért fontosak a méhek?
Az ember által fogyasztott termények mintegy harmada profitál valamilyen mértékben a méhek vagy más rovarok beporzó tevékenységéből. A beporzó rovarok világszerte biztosítják, hogy jó minőségű termények, például eper, málna, alma vagy éppen mandula teremjenek.
Miért védjük a méheket?
Mert fontos számunkra a természet védelme, és a zamatos hazai gyümölcsök iránti rajongásunk több évtizedes múltra tekint vissza. Számos gyümölcsöt köszönhetünk a méhek kitartó munkájának. A méhek és más beporzók eltűnése sajnos világszerte megfigyelhető jelenség. Ne feledjük: ha teljesen kipusztulnak a méhek, az visszafordíthatatlan következményeket jelenthet az emberiség számára, éppen ezért kulcsfontosságú a méhek természetes élőhelyeinek védelme, most azonnal!
Mit teszünk Mi a méhekért?
Együttműködünk a legfontosabb szakmai szervezettel – az Országos Magyar Méhészeti Egyesülettel – annak érdekében, hogy közös erővel védjük meg a gyümölcstermesztés legfontosabb „háttérmunkásait”. Emellett megismertetjük fogyasztóinkkal a méhek jelentőségét, felhívjuk a figyelmet a fennmaradásuk veszélyeire és megmutatjuk, hogyan támogathatjuk pótolhatatlan munkájukat. Továbbá munkatársainkkal közösen méhlegelőket is telepítünk közvetlen környezetünkben és termőterületeink közelében.
Mit tehetsz Te a méhekért?
Ültess környezetedben olyan fákat és növényeket, amelyek táplálékot, nektárt és virágport adhatnak a méheknek, vagy alakíts ki kisebb méhlegelőket. A beporzók számára, hosszú távra szánt virágos területeken érdemes évelőket ültetni, ezek később kevesebb gondozást igényelnek, valamint bizonyos esetekben hamarabb válnak virágzóvá. Akár egy társasház erkélyén is ültethetsz minél színesebb és változatosabb növényeket, azaz a legegyszerűbb kezdeményezéssel is segíthetsz majd az amúgy barátságos, apró szövetségeseinken.
Tudtad? 5+1 érdekesség a méhekről
1. Az eddig talált legrégebbi méhkövület 100 millió éves, és inkább egy darázsra emlékeztet. A fiatalabb, kb. 50 millió éves kövületekben megmaradt méhmaradványok megszólalásig hasonlítanak a ma élő leszármazottakra.
2. A méheknek nincs tüdejük, mint nekünk. Ehelyett testük két oldalán 9 vagy 10 pár pici légzőnyílás sorakozik. Ezeken áramlik be a levegő az egész testét behálózó légcsőrendszerbe.
3. Az emberhez hasonlóan a méhek is látnak színeket. A méhek szeme a sárgát, a kéket és a lilát érzékeli, de a pirosat nem. Vannak olyan virágok, amelyek alkalmazkodtak a méhek látásához, és speciálisan, lila színnel mutatják a méheknek a virágporhoz és nektárhoz vezető utat.
4. A világ legnagyobb méhe a Wallace-óriásméh. A nőstény a fejétől a potroha végéig 39 mm hosszú, és 63 mm a szárnyfesztávolsága.
5. A világ legkisebb méhfaja pedig a Quasihesma clypearis, amely mindössze 1,8 mm hosszú. Olyan parányi, hogy szabad szemmel szinte alig lehet észrevenni.
+1 Az indiai méh jellegzetes, riasztó hangot ad ki, ha darazsakat észlel. Ez a hangjelzés akár kommunikációs célokat is szolgálhat: a szakértők szerint a méhek így jelzhetik társaiknak, hogy ideje védekező módba váltani.